Ahoj Filipe, jsi bývalý úspěšný basketbalista, můžeš nám prosím krátce přiblížit svoji hráčskou kariéru. Kde a v kolika letech jsi začínal, kde všude jsi profesionálně působil, jaké jsou tvoje největší úspěchy?
Začínal jsem v klubu BŠM Kroměříž, poté jsem odešel hrát do Brna do mládežnických extralig a na gymnázium. Extraligu mužů jsem začal hrát v 18 letech postupně v Prostějově, Plzni, Brně, Ústí nad Labem a nakonec v Ostravě. Největší úspěch je asi stříbrná medaile z extraligy za Prostějov. Sice tehdy moje role nebyla nijak velká, ale nasál jsem tam spoustu zkušeností a viděl hodně zblízka dospělácký profi sport. Pak určitě stojí za zmínku 3. místo v Českém poháru v Brně, kde už byla moje role výrazně větší. A za mého působení v Brně jsme také postoupili z první ligy do extraligy.
Na které angažmá nejraději vzpomínáš?
Na všechny. Všude, kde jsem působil, jsem poznal spoustu skvělých lidí, kteří mě posouvali nejen ve sportu, ale i v životě. A díky tomu jsem si postupem času uvědomoval, že není všechno jenom o sportu.
Hraješ ještě aktivně basketbal na soutěžní úrovni nebo už jen pro radost?
Hraju pro radost na soutěžní úrovni :). Nastupuji za tým FASTAV Zlín v druhé nejvyšší soutěži, tedy v první lize.
Proč ses rozhodl u basketbalu pokračovat a proč právě jako kondiční trenér?
Vždy mě bavilo po nějakém časem, který tréninku dáme, vidět progres. Sice to v basketu není nikdy v řádu dnů a chvíli to trvá, ale určitě se vyplatí makat a počkat si. A to mě na tréninkovém procesu baví.
Jak ses dostal do našeho klubu?
Zavolal mi nový trenér mužů Pavel Beneš, s kterým jsme se potkávali v rámci NBL, jestli bych neměl zájem o spolupráci. Potom jsem se potkal se sportovním ředitelem Liborem Severou, kterého znám ze svého působení ve vašem (vlastně už v našem :)) klubu, kde mě kdysi trénoval ve 2. lize mužů. Mně se to líbilo a domluva byla velmi rychlá.
Jak často s tebou kluci mají tréninky a na co se chceš nejvíc zaměřit?
Mám s hráči kategorií U14, U15 a U17 každý týden jednu hodinu. S těmi nejmenšími bych chtěl udělat progres hlavně v technice běhu a celkově do nich dostat zdravější pohyb. Někteří kluci jsou šikovnější, někteří méně, ale všichni mají chuť, a to je nejvíc podstatné. S těmi staršími chci rozvíjet více rychlost a sílu, což jsou pro basketbal jedny z nejdůležitějších věcí.
Má kondiční příprava pro basketbal nějaká specifika?
Ano, basketbal je atletika s míčem v ruce. Je to asi jeden z nejkomplexnějších sportů, jak pohybově, tak technicky. A skloubit všechny tyto věci dohromady může být oříšek. Kluci musí být dobře silově i rychlostně vybavení a zároveň musí být flexibilní. To znamená, že vlastně není žádná pohybová schopnost, kterou byste mohli vynechat.
Jak se ti zatím naši kluci zdají? Budeš mít hodně práce? :)
Jak už jsem zmínil, klíčové je, že to kluky baví a nechodí se na trénink jen “vyprďet”. Spousta z nich si už umí dát věci do souvislostí a tak vědí, že to dělají pro své dobro. Dobrá kondice se hodí nejen pro basketbal, ale i pro civilní život. Nebo třeba na koupák, a to ti starší už výborně vnímají :)
Filipe, moc děkujeme za rozhovor. Přejeme ti hodně úspěchů a ať tě práce v Žabinách baví!